Jaką wiatrówkę karabinek kupić
Data: 2017-04-13

Jeśli chcecie zacząć strzelać z wiatrówki i nie wiecie jaką wiatrówkę karabinek kupić postaram się wam trochę wyjaśnić temat. Omówimy, czy potrzebne jest pozwolenie na wiatrówkę, czym jest wiatrówka sprężynowa, czy jest wiatrówka z magazynkiem i jeszcze kilka ważnych pojęć.

wiatrówka karabinekW niedalekiej przyszłości zaraziliście się bakcylem strzelectwa 😉 Dlaczego tak sądzę? Po pierwsze na strzelanie nigdy nie jest za późno (co najwyżej może być za wcześnie). Po drugie, strzelectwo jest naprawdę bardzo „zaraźliwe”. Wystarczy niekiedy raz postrzelać z wiatrówki lub broni palnej i buum! Stało się! Poziom frajdy i pozytywnych wibracji zostaje na tyle podwyższony, że reszta rozgrywa się już niemal całkowicie poza naszą kontrolą.
Typowym objawem wirusowej infekcji strzeleckiej, jest potężne pragnienie posiadania własnej broni. Jeśli jesteśmy gotowi na podjęcie długiej i żmudnej drogi, decydujemy się na wstąpienie do klubu/stowarzyszenia strzeleckiego lub kolekcjonerskiego. W efekcie czego, po kilku miesiącach ciężkiej pracy i poniesieniu, niestety niemałych kosztów możemy stać się posiadaczami broni palnej. Większość osób, decyduje się jednak na zakup mniej wymagającej broni pneumatycznej, czyli popularnej wiatrówki. W tym miejscu należy zaznaczyć. Na posiadanie i strzelanie z wiatrówki o mocy do 17 jouli nie jest potrzebne pozwolenie. Karabinek o mocy powyżej 17 jouli, nazywany FAC, musimy rejestrować na policji. Na pewno nie warto się za takim oglądać na początku przygody.
Karabinki wiatrówkowe oprócz doskonałej rozrywki, pozwalają przede wszystkim tanim kosztem nauczyć się podstaw strzelania. Zasady działania i budowa wiatrówki oczywiście różni się od broni palnej, jednak kluczowe elementy strzelania tj. zgrywanie przyrządów celowniczych, postawa strzelecka oraz prawidłowe wyciskanie języka spustowego pozostają wspólne dla każdego rodzaju strzelectwa. Niewątpliwą „przewagą” wiatrówki nad bronią palną jest możliwość strzelania niemal w dowolnym miejscu (pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa dla osób postronnych) bez obowiązku korzystania ze strzelnicy.

Wiatrówka na początek

strzelanie z wiatrówkiPrzed dokonaniem zakupu pierwszej wiatrówki, warto zastanowić się jakiego typu karabinka potrzebujemy, o jakim przeznaczeniu, w jakim kalibrze, warto również przyjąć limity budżetowe, których będziemy się trzymać. Wszystko pięknie, tylko skąd laik strzelecki ma takie rzeczy wiedzieć…
W poniższym wpisie, bez zbędnego wymądrzania się, podamy kilka najważniejszych informacji którymi warto, a nawet należy się kierować przy wyborze karabinka pneumatycznego.

Kaliber wiatrówki – karabinek 4,5 mm czy 5,5 mm

Kaliber wiatrówki to pierwszy z dylematów przed którymi stajemy. Na rynku dostępne są karabinki 4,5mm, 5,5mm oraz 6,35mm stanowiące rzadkość w naszych realiach.
Najbardziej popularnym śrutem w Polsce jest śrut 4,5 mm. Wynika to z kilka przyczyn, przede wszystkim jest tańszy, różnorodność wyboru śrutu 4,5 mm jest ogromna, cechuje się również mniejszym opadem (z racji masy) i lepszą trajektorią, co wpływa na celność – zwłaszcza na dystansie powyżej 30 m. W razie „W” zdecydowanie również szybciej sprzedamy wiatrówkę 4,5 mm niż w większym kalibrze.
Karabinki w kalibrze 5,5 mm, z uwagi na dużą moc obalającą śrutu, są niezwykle popularne na zachodzie Europy, gdzie służą do polowań na szkodniki i drobną zwierzyną. W Polsce polowania z użyciem broni pneumatycznej są zakazane, dlatego kaliber 5,5 mm wybierają głównie zaawansowani strzelcy wiatrówkowi, którzy używają karabinków powyżej 17 J (tzw. FAC, z obowiązkiem rejestracji na Policji).

Wiatrówka sprężynowa, CO2, PCP czy PCA

Jeśli uporaliśmy się z kalibrem, nadszedł czas wybór rodzaju wiatrówki, a właściwie jej zasilania/napędu. Najbardziej popularne są oczywiście wiatrówki sprężynowe, w których kompresji powietrza dokonujemy poprzez „złamanie lufy” lub specjalnej dźwigni pod lub z boku lufy. Prosta, praktycznie bezawaryjna konstrukcja, przystępne ceny, wysoka prędkość początkowa oraz bardzo niskie koszty eksploatacji powodują, że „sprężyny” są najchętniej wybierane na pierwszy karabinek.
Do słabszych stron karabinków sprężynowych należy ich znaczny odrzut, zazwyczaj spory ciężar oraz niską szybkostrzelność. Po każdym strzale musimy bowiem naciągnąć sprężynę i załadować śrut do lufy.
Druga grupa to wiatrówki na co2, czyli zasilane za pomocą dwutlenku węgla. Sprężony w jednorazowych kapsułach gaz CO2, zapewnia karabinkowi wielostrzałowość oraz niemal całkowicie eliminuje odrzut powstający po strzale. Komfort użytkowania podnoszą również wymienne magazynki, zwiększające szybkostrzelność. Z tego typu karabinków mogą strzelać osoby dorosłe, młodzież oraz nasze pociechy. Z czym musimy się liczyć decydując się na wiatrówkę CO2? Na pewno z wyższą cenę zakupu, dodatkowymi kosztami eksploatacji (konieczność zakupu kapsuł) oraz zwróceniem bacznej uwagi na prawidłowe użytkowanie oraz należytą konserwację.
Wiatrówki PCP to klasa premium wśród wiatrówek. Te wielostrzałowe karabinki, zasilane są za pomocą sprężonego powietrza magazynowanego w specjalnym pojemniku (kartuszu). Z jednego pełnego kartusza możemy wystrzelić nawet 200 sztuk śrutu. Ponowne napełnienie zbiornika powietrzem wymaga własnego zapasu sprężonego powietrza (np. z butli do nurkowania ) lub specjalnej pompki ręcznej, za pomocą której możemy samodzielnie dokonać kompresji powietrza. Karabinki PCP cechują się wspaniałą kulturą pracy, całkowitym brakiem odrzutu oraz niezwykle wysoką precyzją wykonania i celnością. Dodatkowym argumentem jest możliwość regulacji prędkości początkowej, w zależności od dystansu na którym strzelamy. Karabinek PCP to jednak spory wydatek (około 2 tysięcy) należy jeszcze doliczyć optykę, pompkę lub butlę HP i inne akcesoria, co daje łączną kwotę w granicach 4 tysięcy.
Ostatnią grupą karabinków są wiatrówki PCA (Pre Charged Air) czyli potocznie pompki. Śrut wystrzeliwany jest przy użyciu sprężonego powietrza, którego kompresji dokonujemy za pomocą specjalnej dźwigni (najczęściej pod lufą). Karabinki PCA cechują się brakiem odrzutu oraz niskimi kosztami eksploatacji.
Karabinki tego typu są zazwyczaj bardzo lekkie, dlatego zalecane są dla młodszych, początkujących strzelców. Niewątpliwą zaletą karabinków PCA jest możliwość „regulowania” energii strzału, która zależy od ilości „nabić” powietrza, których dokonamy przed strzałem. Generalnie karabinki PCA z uwagi na ekonomię i nieco słabsze parametry strzeleckie dedykowane są dla naszych pociech, dorośli powinni raczej skoncentrować się na karabinkach opisanych powyżej.

Co zatem warto wybrać na początek? Dla początkujących zdecydowanie sugeruje wybór karabinka sprężynowego. Dla bardziej leniwych, z większym portfelem wiatrówki na CO2, dla bogatych z ambicjami wiatrówki PCP, a dla tych którzy mają dzieci wiatrówki PCA.

Wiatrówka z magazynkiem, wielostrzałowa czy jednostrzałowa

Karabinki jednostrzałowe to takie które przed/po każdym strzałem wymagają ręcznej kompresji powietrza oraz załadowania śrutu do komory. Należą do nich karabinki sprężynowe oraz PCA. Czynność ładowania z pozoru wydaje się uciążliwa, można się do niej jednak szybko przyzwyczaić i po kilkudziesięciu strzałach wchodzi w krew, poza tym to zawsze trening dla mięśni 😉
Podsumowanie: niższa szybkostrzelność i komfort użytkowania
Wiatrówki z magazynkiem pozwalają oddawać strzał za strzałem (bez konieczności ręcznej kompresji powietrza), strzelec musi jedynie przeładować (wprowadzić śrut do komory) odbezpieczyć i oddać strzał. Magazynki w karabinkach CO2 i PCP są zazwyczaj wymienne, co umożliwia zaopatrzenia się w kilka sztuk i pełne poświęcenie się strzelaniu.
Podsumowanie: wysoka szybkostrzelność i komfort użytkowania.
Zalety karabinka wielostrzałowego są oczywiste, biorąc jednak pod uwagę koszt, który musimy ponieść w przypadku zakupu karabinka CO2 lub PCP, stawiałbym na jednostrzałowy karabinek sprężynowy. Ładowanie jest proste, szybko wchodzi w nawyk, poza tym strzelając wolniej strzelamy zazwyczaj celniej.

Wiatrówka łamana czy z dolnym naciągiem

Temat stary jak świat, wielokrotnie wałkowany, jednak dla niedoświadczonych to kolejny powód nieprzespanych nocy.
Wiatrówka klasycznie łamana – to obecnie najbardziej popularny i najwygodniejszy w obsłudze karabinek sprężynowy. Naciągnięcie sprężyny (w efekcie kompresja powietrza) odbywa się poprzez „złamanie lufy”, dzięki czemu mamy bezpośredni dostęp do wlotu lufy, w którym umieszczamy śrut. Po załadowaniu śrutu, „zamykamy lufę” i karabinek jest gotowy do strzału. Dzięki prostocie i dużej wygodzie, wiatrówki klasycznie łamane są chętnie wybierane przed początkujących oraz doświadczonych strzelców.
Konkurencję stanowi tzw. wiatrówka z dolnym naciągiem. Do naciągnięcia sprężyny służy specjalna dźwignia umieszczona pod lufą (stąd nazwa dolny naciąg), której naciągnięcie powoduje otwarcie portu ładowania śrutu. W takiej konstrukcji wiatrówek, lufa jest stała co wpływa na żywotność i celność karabinka. Do minusów należy wygoda ładowania śrutu, na tym polu, dolny naciąg przegrywa z kretesem w stosunku do wiatrówki klasycznie łamanej.

Podsumowanie

strzelanie z wiatrówkiMam nadzieję, że kilka powyższych uwag pomoże w podjęciu decyzji jaką wiatrówkę karabinek kupić na początek. Według mnie powinien być to karabinek sprężynowy, klasycznie łamany, oczywiście w kalibrze 4,5 mm. Za jego wyborem stoi najwięcej przesłanek: ekonomia użytkowania, uniwersalność, wygoda oraz stosunkowo niskie koszty zakupu.
Ile kosztuje przyzwoity karabinek sprężynowy? Musimy szykować się na wydatek około 600 zł, generalnie kupujmy najdroższą broń na jaką nas stać – taka filozofia zawsze się opłaca. Zakup chińskiego karabinka za 150 zł o mega, hiper osiągach (w parametrach), w dodatku z optyką i torbą gratisowych akcesoriów to tylko pozornie dobry oferta. Dobra wiatrówka podobnie jak telefon czy telewizor musi swoje kosztować, w końcu dostajesz to za co płacisz.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *