noże mora
Data: 2017-05-05

Jakie macie pierwsze skojarzenie kiedy pada hasło „popularna broń” Zakładam, że w głowie rodzi się obraz karabinka szturmowego Ak47, pistoletu Glock lub Beretty. A jakie skojarzenie przywoła hasło „tani nóż survivalowy”? Jak Polska długa i szeroka, znakomita większość odpowie nóż Mora.
Mora stała się synonimem budżetowego noża outdoorowego i po zaledwie kilkuletniej obecności na polskim rynku zdobyła mocną pozycję. Produkty marki Morakniv są powszechnie znane i cenione. Co stoi za sukcesem szwedzkich noży i w czym tkwi ich zajefajność – o tym w dzisiejszym wpisie.

Od kiedy i gdzie powstają noże Mora

nóż moraNoże Mora jako tradycyjne narzędzia robocze były wykonywane w Szwecji (w Ostnor i Mora) od ponad 100 lat. Noża Mora były proste, funkcjonalne i typowo robocze, tworzyli je lokalni rzemieślnicy, którzy swoją schedę i umiejętności przekazywali kolejnym pokoleniom.
Nowożytna historia Mory rozpoczyna się w 2005 roku, wtedy w wyniku połączenia Knivfabrik oraz KJ Eriksso powstała firma Morakniv, której nazwa wyraźnie podkreśla związek miejscowości Mora i produkowanych tam noży.
Morknives dynamicznie się rozwija, jej produkty wykonywane są przy wykorzystaniu najnowszych technologii, we współpracy z profesjonalistami, dzięki czemu można je spotkać niemal w każdym zakątku świata. Ufff wątek historyczny mamy za sobą, teraz przejdziemy już do konkretów, czyli do samych noży.

Dlaczego Mora to dobry i tani nóż survivalowy?

nóż moraDlaczego noże Mora odniosły tak duży sukces w Polsce i zagranicą? Odpowiedzi jest kilka, wszystkie są niezwykle proste, podobnie jak noże Mora.
Przede wszystkim, noże wykonywane są z bardzo dobrej jakości szwedzkiej stali węglowej lub nierdzewnej. Obydwa gatunki stali są dobrze hartowane, długo utrzymują ostrość oraz dosyć szybko się je ostrzy. Prosta, solidna szwedzka stal idealnie sprawdza się w outdoorowych narzędziach.

Po drugie konstrukcja noży i ich ergonomia. Morakniv to noże z głownią stałą, głownie noży posiadają szlif skandynawski (tzw. zero), który wprost idealnie nadaje się do ciorania i niezwykle łatwo się ostrzy nawet w warunkach terenowych. Kolejnym atutem są rękojeści noży Mora. W każdym modelu są one proste, bardzo wygodne i wytrzymałe, często pokryte warstwą antypoślizgową co poprawia komfort użytkowania noża zwłaszcza przy ciężkiej pracy.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem są znakomite ceny produktów Mora, co w połączeniu z resztą jego zalet czyni z Mora lidera kategorii cena jakość.
Za ile można sprawić sobie nóż Mora? Za przysłowiowe dwie dychy! Za tą kwotę otrzymujemy dzielny nóż do codziennej pracy, który sprawdzi się w warsztacie, biwaku, na działce, a w razie zgubienia wątroba nam z żalu nie pęknie.

W ofercie Moraknives mamy bardzo szeroki wybór noży. Począwszy od noży roboczych, outdoorowych, kuchennych, survivalowych, klasycznych, „pierwszych” noży dla najmłodszych, narzędzi rzeźbiarskich a także noży do korekcji kopyt i racic.

Przyjrzymy się seriom noży najbardziej nas interesujących, związanych z szeroko rozumianym outdoorem i survivalem.

Nóż Mora Eldris

nóż mora eldrisTo najnowsza linia noży firmy Mora, która wywołała potężną „guanoburzę” w internetach. Środowiska nożowe i edc uległy  podziałowi i skoczyły sobie do gardeł 😉 Wszystko za sprawą Eldrisa- kompaktowego necka, z krótkim ostrzem ze stali Sandvik 12C2 i typową dla Mory, polimerową pękatą rękojeścią.

Eldris to poręczny nożyk typu neck, posiadający krótką 59 mm głownię ze skandynawskim szlifem, wykonanym oczywiście ze szwedzkiej stali nierdzewnej Sandvik 12C27. Stal jest łatwa w ostrzeniu, długo utrzymuje ostrość robocza i nie rdzewieje. Pękata polimerowa rękojeść, pozwala pewnie i wygodnie pracować nożem. O co zatem tyle hałasu? Teoretycznie o to, że nóż jest niepraktyczny, bo ma zaledwie 143 mm, a necki  w teren się nie nadają. Pozwolimy się z tym nie zgodzić, nożyk jest bardzo dzielny, świetnie radzi sobie z cięciem i krojeniem, potrafi otworzyć konserwę i co najważniejsze – cieszy oko oraz świetnie leży w dłoni. Producent zadbał również by ten kurdupelek był pomocny przy rozpalaniu ognia, dlatego grzbiet głowni ma ostrą krawędź świetnie ścierającą krzesiwo. W komplecie jest oczywiście polimerowa pochewka. Eldris dostępny jest solo (tylko z pochewką) lub w zestawie, z krzesiwem oraz zamykaną pochewką i linką do zawieszenia noża i krzesiwka na szyi.

nóż mora eldrisByłbym zapomniał, Eldrisy występują oczywiście w kilku kolorach (czarnym, czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym) Tych sprytnych nożyków nie da się chyba nie lubić, mnie przynajmniej przypadły bardzo do gustu i mam Eldrisa w swojej kolekcji. Cena jak zawsze rozsądna, nożyk w podstawowej wersji (ze  standardową pochewką) kosztuje niecałe 100 zł, w komplecie z krzesiwem i zamykaną pochewką około 150 pln. Może nie jest to typowy nóż survivalowy, na pewno jednak robi robotę, sprawdzi się w wielu zastosowaniach i … no jest po prostu zajefajny 🙂

Nóż Mora Companion

Mora Companion to najbardziej popularny produkt szwedzkiej firmy, dedykowany do szeroko rozumianych zastosowań outdoorowych. Noże Companion dostępne są w różnorodnej kolorystyce (czarna, niebieska, różowa, pomarańczowa, oliwkowa) z ostrzem ze stali nierdzewnej o grubości 2,5 mm. Wyjątek stanowi oliwkowy Companion MG, który posiada głownię o grubości 2 mm z węglówki.
W serii Companion znajdują się również dwa „starszaki” tj. Mora Companion MG Heavy Duty (w wersji oliwkowej) oraz Mora Companion F Heavy Duty (w pomarańczowej kolorystyce). Modele te posiadają grubszą i powiększoną głownią oraz rękojeścią, dzięki czemu noże te są chętnie wybierane jako narzędzia do survivalu lub bushraftu.

Nóż Mora Bushcraft

Noże z tej serii w przeciwieństwie do innych komercyjnych produktów nie są bushcraftowe tylko z nazwy. Powstały we współpracy ze specjalistami z zakresu technik przetrwania, dlatego posiadają inne budowę głowni, rękojeści oraz pochewki. Rękojeści Buchcraft jest powiększona oraz doskonale wyprofilowana, dzięki czemu mamy lepszą kontrolę nad nożem podczas ciężkiej pracy. Głownia (z węglówki lub nierdzewki) może posiadać klasyczny skandynawski szlif lub występować w wersji hybrydowej łączącej szlif zerowy oraz płaski. W zależności od wersji ostrza mogą mieć grubość 2,5 mm lub 3,2 mm. Wybrane modele np. Mora Bushcraft Orange oraz Bushcraft Survival posiadają dodatkowo zaostrzoną krawędź grzbietową, służąc jako draska krzesiwa, dzięki czemu nie tępimy krawędzi tnącej noża. Wersja Bushcraft Survival jest dodatkowo wyposażona zintegrowaną osełkę diamentową oraz pochewkę z chwytem, na znajdujące się w zestawie krzesiwko.
Najbardziej wypasione Mory Bushcraft Black ora Black SRT posiadają węglowe ostrza o grubości 3,2 mm, pokryte czarną warstwą antykorozyjną co dodaje +50 punktów do taktycznego lansu 😉
W dodatku Black SRT posiada częściowo ząbkowaną krawędź, za którą w survivalowym światku można otrzymać dodatkowe punkty doświadczenia, choć w moim odczuciu nadaje się ona jedynie do współpracy z krzesiwem.

Nóż Mora Craftline

nóż mora craftlineW tej serii znajdziemy budżetowe modele mora Q511 oraz mora Q546 dedykowane do prostych prac w domu, garażu lub na działce. W zależności od naszych preferencji noże z tej serii posiadają głownie ze stali nierdzewnej oraz węglowej. Taki nóż warto mieć w razie „W” w samochodzie, piwnicy oraz w warsztacie, te niedrogie i wytrzymałe narzędzia sprawdzą się praktycznie w każdej normalnej pracy. Za ceną około 25 z otrzymujemy prosty nóż z głownią o grubości 2 mm, polimerową rękojeścią (z jelcem) wraz z plastikową pochewką do bezpiecznego przenoszenia.

To tylko zajawkowe przedstawienie oferty Morakniv, nie wspomniałem oczywiście o kultowym modelu Mora Classic no.1. oraz innych popularnych modelach min. Mora 2000, Kansbol i chyba najbardziej wytrzymałym noże tej firmy – Garsbergu.

moraknivNoże Mora w Polsce można spotkać niemal wszędzie, używają ich harcerze, wędkarze, turyści, survivalowcy, budowlańcy i majsterkowicze oraz tzw. grupa powszechna, czyli przeciętny Kowalski. Noże Mora nie porażają swoim design. Konstrukcja noży jest prosta, minimalistyczna, wręcz surowa -zgodnie z pierwotną ideą noża do pracy. Szwedzka stal sprawdzająca się w ciężkiej pracy stal, dobrze zaprojektowana głownia ze skandynawskim szlifem oraz wytrzymała i wygodna zarazem rękojeść to recepta udanego noża ourdoroowego. Jeśli do tego dodamy przystępne ceny i ogromny wybór modeli, sukces jest gwarantowany. Mora to obecnie jeden z najchętniej kupowanych noży ze stałą głownią do zastosowań roboczych i pracy w terenie. Nie wiesz jaki nóż kupić? Kup Morę 😉

Pełną ofertę noży morakniv znajdziesz tutaj.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *