Przygotowanie obozowiska. O czym należy zawsze pamiętać

Miejsce pod namiot

Kiedy przemierzamy większe odległości, i w pobliżu nie ma schroniska, jesteśmy zmuszeni do obozowania. Zostając w danym miejscu nawet na jedną noc, należy zwrócić uwagę na to czy jest ono bezpieczne. Nie powinniśmy rozbijać obozowiska pod urwiskiem, czy na terenach bagiennych. Bezpieczeństwo to podstawa, a zatem sprawdźmy czy rozkładając się tam, nie będziemy narażeni na osuniecie się zbocza, spadające kamienie lub zalanie przez przepływającą nieopodal rzekę.

Na początku wybierzmy miejsce pod namiot. Nie powinno być to miejsce w niecce, dlatego rozejrzyjmy się czy nie ma w pobliżu jakiegoś wzniesienia. Jeżeli jest to możliwe to rozbijmy namiot w miejscu chronionym przed silnym wiatrem. Pamiętajcie, że w namiocie nie gotujemy i nie ogrzewamy się otwartym ogniem, uchroni nas to przed pożarem i zaczadzeniem. Ponadto należy pamiętać o wentylacji namiotu, aby nie było w nim duszno.

Latryna

Od namiotu poprowadźmy linkę w kierunku miejsca, gdzie wybudujemy latrynę. Sprawi to, że nawet w nocy nie będziemy mieli problemu z odnalezieniem tego ważnego miejsca. Latryna powinna powstać od zawietrznej strony namiotu. Wybudowanie latryny jest konieczne przy długim obozowaniu, zwłaszcza jeżeli jest więcej osób. Zrobienie prowizorycznej ubikacji jest bardzo proste. Należy wykopać dziurę w ziemi, mniej więcej powinna być głęboka na 1 metr. Przyda się dobra saperka. Za dołem kloacznym wznieśmy ściankę z gałęzi dla zapewnienia odrobiny prywatności. Do tego siedzisko z jakiejś kłod

Czytaj więcej »