Przegląd alkomatów – jak dopasować najlepszy?

Pomimo tego, że z alkomatów można korzystać chociażby na komisariatach policji, czy też poszczególnych stacjach benzynowych, posiadanie własnego sprzętu z tej kategorii bardzo często niesie za sobą wiele korzyści. Wśród nich zaznacza się chociażby możliwość łatwego i całkowicie bezproblemowego skontrolowania trzeźwości w momencie, gdy nie mamy pewności co do własnego lub cudzego stanu. Jest to istotne szczególnie wówczas, gdy po wieczornym grillu, imprezie, czy też spotkaniu ze znajomymi, rano konieczne jest wejście za kierownicę samochodu i wyruszenie w drogę. Z łatwością można więc zauważyć, że jakościowy i odpowiednio dopasowany alkomat może okazać się wyjątkowo przydatny w wielu sytuacjach, w tym chociażby podczas długich weekendów.

Jak jednak wybrać najlepszy alkomat? Co czyni dany sprzęt wartym uwagi? Wśród jakich urządzeń można obecnie wybierać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Sprawdź także: Bezpieczne rozmowy w samochodzie – jak wybrać zestaw głośnomówiący?

Przegląd alkomatów – rodzaje

Alkomaty można podzielić ze względu na sensor lub przeznaczenie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami półprzewodnikowymi, elektrochemicznymi, a także spektrofotometrycznymi. W podziale ze względu na przeznaczenie wyróżnia się natomiast sprzęty do użytku osobistego, do masowej kontroli, a także dowodowe/stacjonarne, czyli takie, które cechują się bardzo dużą dokładnością i niskim błędem pomiaru, przez co umożliwiają powołanie się na uzyskane wyniki chociażby w sprawach sądowych.

Alkomaty półprzewodnikowe

Urządzenia z tej kategorii, jak sama nazwa mówi, w ramach komórki pomiarowej posiadają sensor półprzewodnikowy, który działa w oparciu o specjalnie zaprojektowaną elektrodę. W momencie badania takim sprzętem, alkohol utlenia się na elektrodzie, tym samym zwiększając jej przewodność. Niestety, pomiary dokonywane z użyciem alkomatów półprzewodnikowych bardzo często nie należą do nadmiernie rzetelnych i wiarygodnych, gdyż tego typu sprzęty są podatne na rozmaite czynniki zakłócające. W konsekwencji uzyskany wynik może więc okazać się obarczony stosunkowo dużym błędem.

Alkomaty półprzewodnikowe wymagają regularnej kalibracji, a także utrzymywania baterii na odpowiednim poziomie naładowania. Z zalet można jednak wyróżnić przystępną cenę, która niejednokrotnie okazuje się czynnikiem decydującym przy wyborze sprzętu z tej kategorii.

Alkomaty elektrochemiczne

Pomiary w modelach elektrochemicznych odbywają się na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu. Wówczas zastosowany sensor reaguje jednak wyłącznie na molekuły alkoholu, co odróżnia tego typu sprzęty od modeli półprzewodnikowych. Co więcej, sprawia to również, że wszelkie dokonywane pomiary są dokładniejsze, a przy tym również obarczone mniejszym błędem. Są one także stabilniejsze i zdecydowanie bardziej czułe, dlatego też uzyskane wyniki okazują się rzetelne.

Alkomaty z tej kategorii wykorzystywane są zarówno przez indywidualnych użytkowników, jak i przez firmy oraz pracodawców. Bardziej zaawansowane modele sprawdzają się natomiast w badaniach wykorzystywanych przez rozmaite służby mundurowe, w tym policję.

Alkomaty spektrofotometryczne

Do pomiarów z użyciem tego typu sprzętu wykorzystywany jest wysokoczuły sensor podczerwieni. Jest to jednak wyjątkowo drogie rozwiązanie, które jednocześnie osiąga często spore rozmiary, tym samym przyjmując stacjonarną formę. Alkomaty spektrofotometryczne są wykorzystywane przede wszystkim przez policję, sądy, a także szpitale, gdyż uzyskane w trakcie badania wyniki cechują się dużą stabilnością, dokładnością, a także rzetelnością. Ponadto są one również odporne na rozmaite czynniki zakłócające, przez co z niejednokrotnie stanowią materiał dowodowy w rozmaitych sprawach sądowych.

Dlaczego warto kupić alkomat?

Zasadniczo rzecz biorąc wyróżnia się co najmniej kilka powodów, przez które zakup alkomatu może okazać się praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem.

·       Bezpieczeństwo na drogach – alkomat umożliwia sprawdzenie własnej (lub cudzej) zdolności do prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Dzięki temu możliwe jest zarówno zadbanie o własne bezpieczeństwo, jak i uniknięcie szkód, wypadków lub wysokich kar, które obowiązują za prowadzenie pojazdu pod wpływem.

·       Świadomość własnego stanu – z wykorzystaniem alkomatu możliwe jest zwiększenie świadomości, a także kontrolowanie tego, jak alkohol wpływa na zdolności poznawcze i własne zachowania.

·       Odpowiedzialność – korzystanie z alkomatu, nawet jeśli subiektywnie czujemy się trzeźwi, może świadczyć o dużej odpowiedzialności, a także trosce o dobrostan otoczenia oraz własny.

I choć alkomat nie musi być użytkowany codziennie, tego typu sprzęty doskonale sprawdzają się przy okazji rozmaitych imprez i spotkań, a także ognisk, długich weekendów, czy zwyczajnych wyjść z gronie bliskich osób. Wówczas możliwe jest nie tylko zadbanie o samego siebie, ale również innych osób, które po spożyciu alkoholu planują jazdę samochodem. Z pewnością jest to więc rozwiązanie, które warto rozważyć w trosce o bezpieczeństwo i komfort.

Przegląd alkomatów – polecane modele

Alkomat AlcoFind Elite

AlcoFind Elite to alkomat, który w swoim działaniu wykorzystuje platynową, elektrochemiczną komórkę pomiarową o dużej dokładności. Model ten jest gotowy do pracy w ciągu zaledwie 15 sekund od uruchomienia, dzięki czemu użytkownicy nie muszą czekać na dokonanie pomiaru.

Urządzenie zostało wyposażone w szereg przydatnych cech, które wywierają bezpośredni wpływ na jego pracę. Wśród nich zaznacza się chociażby czujnik przepływu powietrza, system zabezpieczający komórkę pomiarową przed uszkodzeniami, licznik ilości wykonanych pomiarów, czy też układ kontroli prawidłowego działania analizatora. Co więcej, alkomat wyposażono również w funkcję przypominającą o konieczności wykonania kalibracji. Dodatkowym atutem okazuje się natomiast czytelny wyświetlacz LCD oraz podświetlane mocowanie ustnika.

Model ten dokonuje pomiarów w zakresie od 0.00 do 5.00 ‰, przy czym przekroczenie progu alarmowego (0.20‰) jest sygnalizowanie poprzez komunikat dźwiękowy. Jednocześnie warto wspomnieć, że sprzęt umożliwia zapisanie 10 ostatnich wyników.

FITalco Neon F1

Alkomat FITalco Neon F1 to model elektrochemiczny, który cechuje się dużą dokładnością, a także stabilnością dokonywanych pomiarów. I choć sprzęt nie należy do najtańszych, użytkownicy zyskują pewność, że wszelkie ukazywane wyniki są rzetelne i wiarygodne, a samo urządzenie solidne oraz wytrzymałe.

Model ten dokonuje pomiarów stężenia alkoholu w zakresie od 0.00 do 3.00 ‰. Po przekroczeniu granicy 0,50‰ urządzenie emituje sygnał dźwiękowy, a wyświetlacz przyjmuje czerwoną barwę.

Co ciekawe, alkomat FITalco Neon F1 umożliwia wykonanie nawet 500 pomiarów na jednej baterii. Ponadto zapamiętuje on również 10 ostatnich wyników, a przy tym oferuje także funkcję zegara i datownika.

Decydując się na zakup modelu FITalco Neon F1 użytkownicy zyskują w pełni skalibrowany sprzęt, a także ładowarkę samochodową, etui ochronne oraz 5 jednorazowych ustników.

Alkomat Alcovisor Titan

Alcovisor Titan to alkomat wyposażony w elektrochemiczny sensor, dzięki któremu wszelkie dokonywane pomiary są wiarygodne, a zarazem dokładne. Model ten cechuje się jednocześnie wysoką jakością wykonania i trwałą konstrukcją, a także dodatkowymi udogodnieniami w postaci zbijaka do szyb, miernika głębokości bieżnika opon, magnesu, latarki, światła ostrzegawczego oraz przecinaka do pasów bezpieczeństwa. Z łatwością można więc zauważyć, że jest to niezwykle wielofunkcyjne urządzenie, które warto mieć w samochodzie.

Wracając jednak do samego alkomatu zdecydowanie warto wspomnieć chociażby o tym, że urządzenie to jest w stanie dokonywać pomiarów w zakresie od 0.00 do 4.50 ‰, a wyniki są wyświetlane w ciągu zaledwie 5 sekund od zakończenia badania. Co więcej, gdy próg alarmowy (możliwy do samodzielnej konfiguracji) zostanie przekroczony, aktywowane jest światło ostrzegawcze.

Tym, co niezaprzeczalnie wyróżnia model Alcovisor Titan, okazuje się wbudowana pamięć, która umożliwia zapisanie nawet 8000 dokonanych pomiarów. Model ten zapewnia również możliwość przeprowadzenie tzw. „ślepego testu”, którego zadaniem jest minimalizowanie występowania fałszywych wyników.

Zobacz również: Pełna oferta alkomatów sklepu broń.pl