jaki plecak w góry

Góry to fascynujące, ale jednocześnie miejsce cele wędrówek, które przyciąga miłośników przygody i natury. Jednak aby cieszyć się bezpiecznym i udanym wypadem w góry, trzeba odpowiednio się przygotować. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest plecak. Jak wybrać odpowiedni plecak na góry, który spełni potrzeby i oczekiwania?

Dlaczego plecak w górach jest tak istotny?

Wybór odpowiedniego plecaka ma kluczowe znaczenie podczas wędrówki w górach. To on będzie przechowywał wszystkie niezbędne rzeczy, co oznacza, że musi mieć odpowiednią pojemność, ale także musi gwarantować wygodę noszenia i szybki dostęp do ekwipunku. Jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę?

Określenie cel wyprawy

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, do czego będzie potrzebny plecak. Czy to tylko jednodniowe wycieczki, czy może dłuższa wyprawa z noclegami? Dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony? Na te pytania odpowiedzi pomogą określić to, jaki rodzaj plecaka będzie nam potrzebny.

Jaka pojemność?

To kluczowy aspekt, którego nie możemy pominąć w trakcie dokonywania zakupy. Wielkość plecaka powinna być zależna od liczby i wielkości rzeczy, jakie planujemy zabrać. Warto jednak pamiętać, że im większy plecak, tym większe obciążenie. Przy jednodniowych wycieczkach wystarczy pojemność od 20 do 30 litrów - to także dobre rozwiązanie, gdy nie możemy zabrać ze sobą zbyt wielu przedmiotów ze względu na obciążenie. W przypadku dłuższych wypraw potrzebny będzie większy plecak, o pojemności 40 litrów lub więcej.

Jaki plecak w góry? Konstrukcja ma znaczenie

Plecaki trekkingowe można podzielić na kilka rodzajów konstrukcji:

  1. Plecaki z ramą wewnętrzną są lekkie i zapewniają bliski kontakt z plecami, co może być wygodne na trudnym terenie. Nadają się na krótsze wycieczki;
  2. Plecaki z ramą zewnętrzną charakteryzują się większą stabilnością i są idealne na dłuższe wędrówki, zwłaszcza z większym ładunkiem;
  3. Plecaki bezramowe również są lekkie i kompaktowe, ale bardziej ograniczone pod względem noszenia ciężkich przedmiotów.

Funkcjonalność

Plecak powinien być wygodny w użytkowaniu. Warto się upewnić, że plecak posiada regulowane szelki, pas biodrowy i klamry piersiowe, które umożliwią dostosowanie go do naszych wymiarów. Ponadto istotny jest dostęp do komórki głównej (np. suwak na froncie lub od góry), liczba kieszeni i przegród, a także rozwiązanie podnoszące odporność na warunki atmosferyczne, np. dodatkowy pokrowiec ukryty w dnie plecaka. Dobry rozwiązaniem są także specjalne otwory, które umożliwiają picie wody z bukłaka.

Bezpieczeństwo i awaryjność

W wędrówce górskiej istotne są także elementy zwiększające bezpieczeństwo, takie jak gwizdek awaryjny, elementy odblaskowe (szczególnie przydatne podczas schodzenia drogami, po których poruszają się samochody) czy specjalne kieszenie na dokumenty i telefon komórkowy.

Bez względu na rodzaj plecaka na góry i poziom zaawansowania, w Hobby4men oferujemy szeroki wybór plecaków na góry różnych marek i modeli, które sprostają najwyższym wymaganiom. Pamiętaj, że odpowiedni plecak to klucz do udanej przygody w górach. Ciesz się naturą, a my zadbamy o Twój komfort i bezpieczeństwo.