Utwórz konto lub Zaloguj się

Koszyk 0
0,00 zł

Płachty biwakowe

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 10

Ustaw kierunek rosnący
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 10

Ustaw kierunek rosnący
na stronę

Kiedy myślimy o biwakowaniu większości osób, jako schronienie, od razu przychodzi do głowy namiot. Namiot faktycznie jest świetnym schronieniem, ale produkt dobrej jakości jest w stanie kosztować tysiące złotych, a i tak nie dorówna lekkością płachcie biwakowej.

Co to właściwie jest ta płachta biwakowa?

Płachta biwakowa to nic innego, jak kawałek obszytego materiału, najczęściej o polu kwadratu bądź prostokąta, ze specjalnymi mocowaniami, do których można przywiązać sznurek lub linkę. Płachtę taką rozciąga się między drzewami lub z pomocą na przykład kijków trekkingowych. Rozłożona w ten sposób, zapewnia nam schronienie od wiatru i opadów atmosferycznych, a nawet jest w stanie izolować od mokrego gruntu.

Dlaczego ten prostokątny kawałek tyle kosztuje?

Niektórych dziwić może fakt, że ten skrawek materiału potrafi kosztować kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Bierze się to stąd, że schronienie takie ma być najlżejsze, jak to tylko możliwe, ale jednocześnie odporne na rozdarcia i chroniące nas od warunków atmosferycznych. Płachty biwakowe są najczęściej wykonane z poliestru lub nylonu i pokryte są specjalną powłoką, dzięki której zyskują właściwości hydrofobowe. Na tle konkurencji wyróżniają się płachty biwakowe polskiej marki LESOVIK, które są wykonane z ultralekkiego silnylonu w technologii mikroripstop, która zapewnia dodatkową ochronę przeciwko rozdarciom.

Wszechstronność płacht biwakowych.

Zastosowań dobrej jakości płachty biwakowej jest o wiele więcej, niż nawet najdroższego namiotu. Można z niej postawić schronienia, zarówno otwarte jak i zamknięte, zarówno do spania na ziemi, jak i do spania w hamaku. Można by się pokusić o stwierdzenie, że ogranicza nas tutaj tylko nasza wyobraźnia. Płachty takiej można używać jako schronienia lub jako dodatkowej ochrony od wiatru. Przydaje się też przy biwakowaniu autem. Można ją wtedy rozłożyć jako zadaszenie z boku lub z tyłu auta, dzięki czemu mamy do niego swobodny dostęp i nie musimy się martwić o padający deszcz - wszystkie nasze rzeczy oraz wnętrze auta pozostaną suche. Czasami płachta biwakowa może okazać się jedynym ratunkiem pozwalającym na rozpalenie ogniska, potrzebnego do ogrzania się i ugotowania niezbędnego jedzenia.

W czym płachta biwakowa jest lepsza od namiotu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, płachta biwakowa ma jedną znaczącą zaletę nad namiotem - jest od niego wielokrotnie lżejsza! Oczywiście możemy znaleźć na rynku namioty, o wadze zbliżonej do płacht, ale są one kilkukrotnie droższe i bardzo często, do rozstawienia wymagają dodatkowo kijków trekkingowych, co zwiększa ich ostateczną wagę. Najlżejsze tarpy - bo tak inaczej nazywa się płachty biwakowe - potrafią ważyć zaledwie 500 gramów! Zajmują też zdecydowanie mniej miejsca w plecaku niż namiot co sprawia, że są świetnym rozwiązaniem na długie wyprawy, gdzie waga ekwipunku ma ogromne znaczenie. Nie można też zapomnieć o ich wszechstronności, która jest o wiele większa niż namiotu.

Ale jaką płachtę biwakową wybrać?

Stojąc przed wyborem płachty biwakowej, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie: jakiej wielkości płachty potrzebuję? Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem są płachty biwakowe, o wymiarach 3x3 metry i lepiej nie schodzić poniżej tych wymiarów. Są one najbardziej uniwersalne, daje to możliwość zbudowania dziesiątek różnych schronień i nie będziemy musieli się martwić, że schronienie jest zbyt małe i deszcz pada na nas, albo na nasze rzeczy. Drugim ważnym kryterium przy wyborze płachty, jest jej waga i rozmiary po złożeniu. Im lżejsza płachta, tym lżejsza będzie Twoja wędrówka lub będziesz miał więcej miejsca na inne, bardziej potrzebne elementy wyposażenia.

Jeżeli nie chcemy zwracać niczyjej uwagi i mieć schronienie, które wtapia się w otoczenie, to warto wziąć też pod uwagę kolor płachty biwakowej. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór płacht, o różnych kolorach: od takich w popularnym kolorze oliwkowym, po płachty z maskowaniem moro.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com