Utwórz konto lub Zaloguj się

Koszyk 0
0,00 zł

Nieśmiertelniki

Filtruj produkty według
Opcje zakupów
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 2

Ustaw kierunek rosnący
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 2

Ustaw kierunek rosnący
na stronę

W wojsku służą do identyfikacji żołnierzy. Zdobyły jednak tak dużą popularność, że są też noszone na co dzień jako ozdoba. Nieśmiertelniki są jednak szczególnie użyteczne dla podróżników: dzięki nim łatwiej będzie Cię rozpoznać, jeśli na szlaku zdarzy się wypadek. Dlaczego warto wybrać je, zamiast normalnej biżuterii?

Skąd wzięły się nieśmiertelniki? Ich historia sięga starożytności

Pierwsze wersje nieśmiertelników nosili już starożytni Rzymianie. Po raz pierwszy oficjalnie pojawiły się zaś w wojsku w armii amerykańskiej w 1906 roku, a polscy żołnierze zaczęli ich używać od 1920 roku. Ta prosta, metalowa blaszka, jest dość wytrzymała, dzięki czemu istniało dość duże prawdopodobieństwo, że nawet w przypadku, w którym ktoś stałby się ofiarą wybuchu, przetrwałaby i pojawiłaby się możliwość szybkiej identyfikacji rannego bądź zmarłego. Nieśmiertelniki są używane w armiach do dziś, jednak często wykorzystywane są także przez cywilów.

Nieśmiertelniki amerykańskie: noszone przez cywilów

Najpopularniejszym rodzajem tego typu ozdoby, który wykorzystywany jest przez cywilów, jest nieśmiertelnik amerykański. Składają się one z dwóch metalowych blaszek, na których wyryte są podstawowe dane o osobie, która je nosi. Zwykle dodatkowo otoczone są gumą, która sprawia, że nie zarysowują się o siebie wzajemnie oraz która pełni też funkcję ozdobną. Zawiesza się je na łańcuszku, który z kolei zakłada się na szyję. W naszej ofercie można również znaleźć takie gotowe do wypełnienia blaszki marki Helikon

Co znajduje się na typowym nieśmiertelniku?

Na amerykańskim nieśmiertelniku zwykle można znaleźć imię oraz nazwisko, numer ubezpieczenia, wyznanie oraz grupę krwi. W praktyce jednak osoba cywilna, nosząca taki przedmiot na szyi, może poprosić na wygrawerowanie na nim czegokolwiek. To Ty decydujesz, jaką informację zdobędą osoby, które będą chciały Ci pomóc np. gdy stracisz przytomność w podróży.

Dlatego warto pamiętać o tym, że sama grupa krwi nie pomoże ratownikom w skuteczny sposób, ponieważ nie jest odpowiednim źródłem informacji. Lekarz nie dokona transfuzji bez wcześniejszego badania. Za to bardzo przydatne może okazać się wygrawerowanie numeru telefonu bliskiej Ci osoby. Z takiej informacji ratownik ma pełne prawo skorzystać i dzięki niej Twoja rodzina lub przyjaciele szybciej dowiedzą się o Twoim wypadku. 

Jeśli cierpisz na choroby współistniejące, które mogą zagrażać Twojemu życiu np. w przypadku podania konkretnych leków, także informacja o nich może znaleźć się na Twoim prywatnym nieśmiertelniku. 

Nieśmiertelniki to idealna ozdoba dla podróżnika

Nieśmiertelniki nie tylko podkreślą Twój prywatny styl i pokażą zainteresowanie militariami lub podróżami survivalowymi, ale też będą dość praktyczną ozdobą. Wypadek może zdarzyć się zawsze, a odpowiednia i szybka identyfikacja osoby, która z jakiegoś powodu straciła przytomność może po prostu uratować jej życie. Dlatego gdy planujesz długie oraz niebezpieczne wyprawy, nie rezygnuj z takiej ozdoby i zawsze miej ją przy sobie. W końcu portfel czy dokumenty znacznie łatwiej da się zgubić, niż zawieszony na metalowym łańcuszku przedmiot. 

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com