Jak rozpocząć swoją przygodę z bushcraftingiem?

Co to właściwie jest, ten coraz bardziej ostatnio popularny bushcrafting? Od czego zacząć swoją przygodę z bushcrafingiem w Polsce? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, co jest potrzebne do uprawiania tej aktywności, czy jest ona legalna i na jakich zasadach. Znajdziesz też wskazówki, gdzie szukać więcej informacji na temat bushcraftingu.

 

Co to jest bushcrafting?

 

Bushcrafting to słowo coraz częściej rozpoznawalne w środowisku survivalowym, ale co to właściwie jest? Etymologia słowa bushcrafting w języku angielskim bierze się z połączenia dwóch członów: bush – krzaki, a craft – rzemiosło. Razem oznaczają aktywność polegającą na wykorzystywaniu w praktyce swoich umiejętności przetrwania w dziczy. Jest to swojego rodzaju czerpanie satysfakcji z obcowania z naturą.


Czy zatem bushcrafting oznacza to samo co survival? Otóż nie. Survival w lesie polega na przetrwaniu w trudnych warunkach, bez udogodnień, ale i bez dodatkowych zasad. W bushcrafcie natomiast wykorzystuje się różne techniki, także survivalowe, by żyć z dala od cywilizacji, z poszanowaniem otaczającej nas przyrody. Można więc zatem powiedzieć, że survival w lesie bez bushcraftu jest możliwy, odwrotnie to jednak nie działa. Kolejna różnica widoczna gołym okiem, to fakt, że survival w lesie wykorzystuje także nowoczesne sprzęty i rozwiązania, a bushcrafting tylko podstawowe narzędzia, takie jak noże, siekiery, łopaty czy młotki. Dodatkowo bardzo istotny jest szacunek dla praw natury.


Bushcrafting uczy przydatnych umiejętności, takich jak rozpalanie ogniska przy pomocy krzemienia, choć część fanów tej dyscypliny korzysta tylko z tego, co znajdzie się w lesie. Kolejną istotna umiejętnością jest budowanie szałasów czy gotowanie w terenie. Generalnie jest to długi proces, więc przydatne są wszystkie ciekawe pomysły, jak przetrwać w naturalnym środowisku z ograniczoną ilością sprzętu. Tyle w ramach wyjaśnienia samego pojęcia i różnic bushcraftu i survivalu, zastanowimy się teraz w dalszej części wpisu, jak zacząć tą ciekawą przygodę?

 

Jak zacząć swoją przygodę z bushcraftingiem?

 

Częstym problemem, gdy zaczynamy coś nowego, pojawia się pytanie: jak się za to zabrać? Na początek, dobrze wiedzieć z czym mamy do czynienia – czym jest bushcrafting wyjaśnione mamy w pierwszym akapicie. Przed rozpoczęciem swojej przygody z bushcraftem należy zdobyć jak najwięcej informacji na temat przetrwania w lesie, a jest to temat rzeka, bo należy przy tym poznać także tematy takie jak wędkarstwo czy łowiectwo, oraz wiele innych. Zatem podstawą jest oczywiście wiedza teoretyczna, z całą pewnością podczas survivalu w lesie zdobędziemy tę praktyczną.


Wiedzę teoretyczną na temat survivalu w lesie i bushcraftu można zdobywać na kilka sposobów. Na rynku istnieje sporo książek i poradników, które prezentują już całkiem wysoki poziom wtajemniczenia w temat. Oprócz nich można obejrzeć ciekawe programy telewizyjne, czy poszukać dobrego kanału na youtubie. Niezależnie jaką formę wybierzesz, zadbaj o jakość tych treści, bo bushcrafting to nie zabawa. Umiejętności, które przyswoisz z całą pewnością, szybciej lub później, będą Ci naprawdę potrzebne.

 

Czy bushcrafting w lasach państwowych jest legalny?

 

Oczywiście, że bushcrafting jest całkowicie legalny, normują go jednak przepisy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Niektóre tereny, są jednak niedostępne do tego typu aktywności, wkroczenie na ich teren wiąże się z możliwością dostania mandatu od strażnika leśnego. Istnieją również obszary, gdzie na przykład zakazane jest używanie kuchenek gazowych, a palenie ognisk jest możliwe tylko w specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Dlatego warto dokładnie sprawdzić wcześniej, jakie regulacje obejmuje obszar, na którym zamierzamy uprawiać survival w lesie. Jeśli planujecie wypad z większą ilością osób, warto zgłosić to odpowiednim organom, gdyż istnieje regulacja, która mówi, że w jednym miejscu może nocować maksymalnie 9 osób, i to do dwóch dni.

 

Jaki sprzęt przyda Ci się do rozpoczęciem bushcrafting w Polsce?

 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bushcfraftingiem w lasach państwowych, warto zabrać więcej rzeczy. Przyda się z pewnością dobrej jakości nóż, siekierka czy krzesiwo. Na początek warto też rozważyć opcję zabrania ze sobą kompasu, liny i tabletek do uzdatniania wody. Warto również przemyśleć, jaką spakować odzież, w której udajemy się na wyprawę. Powinna ona być dostosowana do warunków pogodowych i pory roku. Bushcrafting stawia, w odróżnieniu od survivalu, na odzież z bardziej naturalnych i przyjaznych przyrodzie materiałów. Przydać się zapewne może również jakiś środek owadobójczy na komary i kleszcze.


Jeśli natomiast to nie jest Twój pierwszy raz i masz już spore doświadczenie, to doskonale wiesz co robić. W ekstremalnych wypadkach przyda się tylko nóż. Warto pamiętać jednak, że wszystko zależy od doświadczenia i nabytych umiejętności survivalowych w lesie. Trzeba bowiem pamiętać, że bushcrafting stawia na wykorzystanie jak najmniejszej ilości gotowych narzędzi, przy korzystaniu z zasobów otaczającej nas przyrody, ale w taki sposób, by jej nie niszczyć i nie pozostawiać po sobie śladów.