Przydatne jak i niezbędne wyposażenie w górach! Bądź zawsze gotowy!

Jak powinno wyglądać wyposażenie plecaka w góry na wycieczkę? Co jest niezbędne i przydatne, a co niekoniecznie trzeba ze sobą zabierać? Może wybierasz się w góry niedługo, jakie zatem powinno być wyposażenie zimowe w góry? Odpowiedzi na te ważne pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

 

Zaplanuj swoją wycieczkę w góry.


Wycieczkę w góry i wyposażenie plecaka w góry, warto wcześniej dokładnie zaplanować. Nigdy nie wiemy, co czeka nas w trakcie wyprawy, a warto być przygotowanym i rozsądnie wybrać drogę, w zależności od swojej kondycji i umiejętności, zgodnie z przysłowiem “mierz siły na zamiary”. Trasy na wycieczkę są bardzo zróżnicowane, mamy do wyboru te łatwiejsze, które biegną dolinami, a także trudniejsze, które wymagają od turysty przygotowania i kondycji. Wyposażenie plecaka w góry trzeba dostosować także, do wybranej trasy. Na spacer po dolinie ,wystarczą tylko dobrej jakości buty trekkingowe, na bardziej wymagające trasy, wyposażenie w góry musi być większe.

Jeśli planuje się pierwszą dłuższa wycieczkę, warto sprawdzić czy w razie gdy opadniesz z sił, istnieje możliwość wcześniejszego lub innego zejścia z wybranej trasy. Planowanie wyposażenia plecaka w góry oraz trasy, należy także dopasować do pory roku. W zimie zdecydowanie wcześniej robi się ciemno, a wędrowanie staję się wtedy praktycznie niemożliwe i bardzo niebezpieczne. Warto wtedy sprawdzić, czy na trasie istnieje możliwość przenocowania w schronisku, by móc bezpiecznie ruszyć rano w dalszą trasę.
Warto też wspomnieć tu o tym, że inaczej będzie wyglądać wyposażenie zimowe w góry, a inaczej wyposażenie plecaka w góry na wycieczkę w lecie. Dlatego tak ważnym jest, wcześniejsze zaplanowanie całej wyprawy, by zmniejszyć potencjalne zagrożenie i być przygotowanym na nieplanowane sytuację.

 

Na jakie ubranie warto postawić i wyposażyć się w góry?


Aby nic nie zaskoczyło nas w górach, gdzie warunki często się zmieniają, warto przemyśleć wyposażenie plecaka w góry w dobrej jakości odzież. Jak wiemy, pogoda w górach jest nieprzewidywalna, dlatego dobrze jest być przygotowanym, na każdą ewentualność.
Jakie cechy powinna mieć odzież, którą wybieramy na wyposażenie plecaka w góry?

 • - Ubrania takie powinny być termoaktywne, czyli takie, które chronią przed przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu i są wykonane z oddychających materiałów. Kolejną istotną cechą, przy wyborze odzieży w góry, powinna być swoboda. Ubrania nie powinny ograniczać naszych ruchów. Najzwyczajniej w świecie, musi być nam wygodnie, by w trakcie wspinaczki nie przeszkadzała nam wybrana odzież. Do wyposażenia w góry zimą, bazą ubrania powinny być ubrania letnie, a do tego warto zapakować cieplejsze warstwy. Dlatego wybierając odzież do plecaka, warto pamiętać o jej uniwersalności.

  Jakie wyposażenie w góry powinniśmy spakować, jeśli chodzi o odzież?

 • - Obuwie - oczywiście dopasowane do pory roku. Dobrze sprawdzają się, jako wyposażenie w górach buty trekkingowe, które mają twardą podeszwę i dobrze trzymają kostkę w trakcie marszu. Istnieją też lżejsze buty, bardziej oddychające, są to tak zwane buty podejściowe. Nie stabilizują one jednak tak kostki, jak buty trekkingowe, ale są wystarczające, na mniej wymagającą wyprawę letnią.

 • - Bielizna - ważny punkt wyposażenia w góry, najlepiej postawić na bieliznę termiczną, która odprowadzi nadmiar potu. Warto tu wspomnieć też o skarpetkach, w których powinniśmy czuć się w pełni komfortowo. Najlepszym wyborem będą te, wykonane z bambusa lub wełny merino, bo również nie zatrzymują one w sobie wilgoci.

  Odzież - tutaj najważniejszą zasadą jest ubieranie się warstwami, na przysłowiową “cebulkę”, głównym zadaniem odzieży jest chronienie przed warunkami atmosferycznymi. Wybór odzieży jest ogromny na rynku, na wyposażeniu w góry możesz mieć koszulkę turystyczną, dobrą i ciepłą bluzę oraz kurtkę z membraną, chroniącą przed deszczem. Jeśli chodzi o dolną część ubrania, można postawić na spodnie trekkingowe lub tak zwane bojówki. Warto wybrać model, z możliwością podwinięcie lub odpięcia nogawek w czasie upału.

 

Co spakować do plecaka na wycieczkę w góry?


Przed każdą wyprawą stajemy przed wyborem, jakie wyposażenie plecaka w góry jest najlpesze. Wyposażenie w góry zimą będzie zupełnie inne, niż to na wycieczkę w lecie.

Co zatem powinno się znaleźć w plecaku, na wycieczkę w góry oprócz dobrej odzieży?

 • - Woda - niezależnie od pory roku, nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, wybór naczyń na wodę jest ogromny. W naszym wyposażeniu w góry, może znaleźć się zwykły plastikowy bidon lub na przykład metalowa butelka. Doskonale również sprawdzi się filtr do wody.

 • - Przekąski - najlepiej lekkie, ale dodające nam energii. Dobrze sprawdzą się tu orzechy czy czekolada.

 • - Śpiwór lub karimata - zawsze przyda się by moc usiąść, a jeśli planujemy w górach nocleg, śpiwór jest niezbędny. Jeśli ma być to nocleg pod chmurką, przyda się także namiot.

 • - Power bank - gwarantuje on, że nie braknie nam baterii w smartfonie przez dłuższy czas, jest to bardzo istotny element wyposażenia plecaka w góry. Warto zabrać też ładowarkę, w schronisku mamy możliwość uzupełnienia power banka. Nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy zmuszeni na przykład wezwać pomocy.

 • - Latarka i oświetlenie - w razie gdyby zastał nas zmrok, przed zejściem lub schroniskiem oświetli nam drogę.

To tylko niektóre rzeczy, które warto mieć na wyposażeniu plecaka w góry zimą lub latem. Najlepiej jego zawartość dopasować do swoich potrzeb, pory roki i wybranej trasy. Życzymy samych udanych wypraw w góry i dobrze wybranego wyposażenia plecaka.