WYPOSAŻENIE APTECZKI TURYSTYCZNEJ

Góry zachwycają nas swoim pięknem, jednak czasem potrafią być groźne. Podczas górskiej wędrówki nie trudno o kontuzje i drobne urazy. Dlatego zawsze warto być przygotowanym na nieprzewidziane wypadki. Odpowiednio wyposażona apteczka to niezbędny element ekwipunku każdego turysty. Nawet jeśli my nie będziemy musieli skorzystać z jej zawartości, to może się ona okazać ratunkiem dla współtowarzyszy bądź osób spotkanych na szlaku.

O czym warto pamiętać?

Przed wyruszeniem na szlak zadbajmy o to, by w naszej apteczne znalazły się rzeczywiście potrzebne rzeczy. Jeśli już takową mamy z poprzednich wypraw, to sprawdźmy daty przydatności przechowywanych w niej leków i jakość opatrunków. Upewnijmy się również, że sama apteczka nie jest uszkodzona i spełni swoją funkcję podczas zbliżającej się podróży. Jej transportowanie nie powinno nam przysparzać problemów. Nie może być zbyt ciężka. Powinniśmy ją umieścić w łatwo dostępnym miejscu. Każdy uczestnik wędrówki powinien wiedzieć, gdzie ona się znajduje. Powinien panować w niej porządek i wszystko powinno znajdować się na swoim miejscu.

Listę produktów, które powinny się znaleźć w apteczce nie trudno znaleźć. Należy jednak pamiętać o umieszczeniu w niej stale zażywanych leków. Warto również umocować na niej czytelną informację, w jaki sposób powinniśmy je zażywać. Na wypadek, gdybyśmy nie byli w stanie samodzielnie ich sobie zaaplikować. Musimy jednak pamiętać, że to ,co pomaga nam, nie koniecznie będzie skuteczne i bezpieczne w przypadku innej osoby poszkodowanej. W żadnym przypadku nie możemy oferować naszych lekarstw osobom trzecim. Nie wiemy na co są uczulone i jakie skutki mogą wywołać w ich organiźmie. Nawet wyspecjalizowani ratownicy nie podają ich bez konsultacji z lekarzem.

Co powinna zawierać apteczka turysty?

Podstawowym wyposażeniem każdej apteczki są środki opatrunkowe. Pozwolą one zabezpieczyć rany po urazach mechanicznych. Dzięki temu unikniemy wdania się zakażenia zabezpieczając uszkodzenie przed środowiskiem zewnętzrnym.

Do kategorii środków opatrunkowych zaliczamy:

 • Środki dezynfekujące

Umożliwiają dezynfekcję rany przed jej opatrzeniem. Może to być woda utleniona, Octenisept lub zwykła sól fizjologiczna, która okazuje się być bardzo skuteczna.

 • Środki opatrunkowe

Plastry z opatrunkiem sprawdzą się w przypadku zabezpieczania mniejszych ran.

Plastry steri-strip (paski do zamykania ran) zastępują szwy w przypadku poważniejszych rozcięć.

Plastry w rolce pozwolą przykleić opatrunek, który nie trzyma się pewnie skóry.

Kompresy gazowe znajdą zastosowanie w przypadku zabezpieczenia poważniejszych uszkodzeń.

Bandaże zwykły, dzięki któremu opatrzymy ranę.

Bandaż elastyczny wykorzystywany najczęściej do stabilizacji mięśni podczas zwichnięć, nadwyrężeń i złamań.

 • Rękawiczki jednorazowe

Zapewnią zachowanie odpowiedniej higieny podczas opatrywania ran. Gwarantują bezpieczeństwo zarówno poszkodowanemu jak i ratującemu.

 • Nożyczki

Dzięki nim przetniemy plaster, bandaż lub rozetniemy odzież.

 • Zapinki do bandaży, agrafki

Apteczka

Link do apteczki, pierwsza pomoc

W naszej apteczce powinny się znaleźć bezpieczne lekarstwa, które będą dla nas ratunkiem podczas pierwszego (często najdotkliwszego) etapu procesu zachorowania. Dlatego warto się zaopatrzyć przede wszystkim w:

 1. Lek na gorączkę
 2. Środek na dolegliwości żołądkowe
 3. Maść na stłuczenia i obrzęki
 4. Lek przeciwbólowy
 5. Środek na alergię
 6. Maść na oparzenia, np. słoneczne

 

Oprócz wyżej wymienionych produktów warto zadbać, by w naszej apteczce znalazło się coś jeszcze. Akcesoria, których posiadanie z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo i szansę powodzenia każdej amatorskiej akcji ratunkowej.

Folia NRC pozwala na zabezpieczenie ciała przed wpływem zbyt wysokiej bądź zbyt niskiej temperatury. Ma ona dwie strony: srebrną i złotą. Srebrna strona zabezpiecza przed utratą ciepła, złota uchroni organizm przed przegrzaniem.

Maseczka do sztucznego oddychania zapewni higienę podczas zabiegu resuscytacji. Możliwość jej użycia często wpływa motywująco na chęć podjęcia działań ratujących życie. Często bowiem blokada psychiczna przed fizycznym kontaktem (dość specyficznym w tym przypadku) zniechęca do podejmowania tego typu działania ratunkowego.

Trójkątna chusta pozwoli na unieruchomienie kontuzjowanych kończyn.

Pęseta umożliwi usunięcie np. kleszcza. Lub innego małego, ale niechcianego i niebezpiecznego gościa z naszego ciała.