Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 12" (DO.SW-1304)

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 12" (DO.SW-1304)

Utwórz konto lub Zaloguj się

Koszyk 0
0,00 zł

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 12" (DO.SW-1304)

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com
Kod SKU: DO.SW-1304
EAN: 5902944114742
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne
4 249,00 zł
układ optyczny: Newton (reflektor)
średnica zwierciadła głównego: 305 mm
materiał zwierciadła głównego: Pyrex
długość ogniskowej: 1500 mm
światłosiła: f/4,9
średnica zwierciadła wtórnego: 70 mm
największe użyteczne powiększenie: 610x
zasięg: 14,9 mag
rozdzielczość: 0,38"
montaż: Dobsona, azymutalny
wyciąg 2" Crayford z redukcją na 1,25"
waga tuby optycznej: 15 kg
waga podstawy: 18,5 kg
długość i szerokość tuby optycznej: 140 cm / 36 cm
średnica i wysokość podstawy: 53 / 74 cm

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 12" pozwala na doskonałe obserwacje wszelkiego typu ciał niebieskich i przy swoich rozmiarach jest on zazwyczaj ograniczany stanem atmosfery ziemskiej nie zaś rzeczywistymi możliwościami optycznymi.
Firma Sky-Watcher to światowy lider w dziedzinie produkcji teleskopów, zwłaszcza Newtonów na montażu Dobsona.

Firma od lat przywiązuje szczególną wagę do najwyższej jakości optyki stosowanej w swoich teleskopach, co znajduje odzwierciedlenie w najpiękniejszych obrazach Wszechświata i w wielu pozytywnych recenzjach na całym świecie. Bogate doświadczenie sięgające 1990 roku powoduje, że Dobsony marki Sky-Watcher są produkowane w najbardziej eleganckiej, dojrzałej i klasycznej formie, która jest najbardziej ekonomiczna i przystępna cenowo.

Choć na rynku znaleźć można wielu naśladowców, nikt nie równa się Sky-Watcherowi w umiejętności tworzenia nie tylko doskonałych optycznie, ale także przystępnych teleskopów Dobsona.

Bardzo duży teleskop zwierciadlany przeznaczony dla wymagających (choć niekoniecznie zaawansowanych) miłośników astronomii.

W szczególności teleskopy te charakteryzują się wielką zdolnością zbierania światła co pod ciemnym niebem doskonale uwidacznia odległe mgławice, galaktyki i gromady gwiazdowe System optyczny Teleskop wykonany został w systemie Newtona. Paraboliczne zwierciadło główne wykonane z Pyrexu ma średnicę 305mm i ogniskową 1500mm.

Pokryte jest warstwą aluminium i dodatkowo zabezpieczone powłoką kwarcową przez co jest uodpornione na utlenianie i zarysowania.

Podobnie wykonane jest też duże zwierciadło wtórne teleskopu.

Układ ten przy światłosile nieco powyżej f/5 pozwala na uzyskiwanie bardzo jasnych obrazów przy niskich powiększeniach i dużych polach widzenia co w rezultacie sprawia że teleskop ten wybitnie dobrze nadaje się do obserwacji mgławic i galaktyk. Pyrexowe lustro Wszystkie teleskopy Sky-Watcher Dobson 8" i większe posiadają w standardzie lustro wykonane z PYREX-u, szkła o niskiej rozszerzalności termicznej, dzięki czemu jakość obrazu dawana przez teleskop z takim lustrom jest wyższa niż w przypadku teleskopów z lustrem ze zwykłego szkła. W modelu 12" lustro zamontowane zostało na sprawdzonej, 9-punktowej celi z pływającymi punktami podparcia, w celu eliminacji wszelkich zniekształceń lustra. Montaż Teleskop zawieszony jest na azymutalnym montażu Dobsona.

Montaż Dobsona to prosta i bardzo stabilna konstrukcja pozwalająca na łatwe obracanie teleskopu w osi azymutu i wysokości.

Teleskop zamocowany jest z dwóch stron w widłowym uchwycie, cała górna część montażu obraca się natomiast u podstawy.

Bardzo nisko położony środek ciężkości i wykonanie z dość sztywnych materiałów powoduje że teleskop zawieszony jest w sposób znacznie stabilniejszy niż w przypadku montaży paralaktycznych.

Wyciąg Teleskop wyposażony jest w 2" wyciąg okularowy z redukcją na 1,25". Jest to wyciąg Crayforda, działający płynnie i bez luzów. Wyposażony w przedłużkę na 2", przedłużkę/redukcję na 1.25".

Przedłużek należy używać zamiennie nie łącząc ich w jeden zestaw. Wyciąg kompatybilny jest z napędami autofocuserów produkowanymi przez Sky-Watchera.

1. Układ Słoneczny obiekty na powierzchni księżyca o rozmiarach mniejszych niż 1 km; plamy słoneczne i ich złożona struktura, granulacja fotosfery wyraźnie widoczna; wszystkie planety Układu Słonecznego; fazy Merkurego i Wenus, detal atmosfery Wenus widoczny z filtrem szarym widoczne struktury na tarczy Marsa, widoczna sezonowa zmienność czap lodowych wyraźne kilka stref pasów Jowisza i księżyce Galileuszowe, przejścia księzyców i cieni po tarczy planety struktura pierścieni Saturna z przerwą Cassiniego, pasy w atmosferze i kilka mniejszych księżyców planety Uran i Neptun widoczne jako tarczki o wyraźnie niebieskim zabarwieniu ruch wielu planetoid na tle gwiazd obserwacje wielu słabych komet, widoczna struktura komet

2. Gwiazdy około 6,5 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 13-14 magnitudo gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 0,5". pięknie widoczne barwy wielu gwiazd

3. Obiekty mgławicowe wszystkie obiekty katalogu Messiera, setki obiektów NGC i IC setki gromad kulistych, w wielu przypadkach rozbijanych na poszczególne gwiazdy aż do samego centrum tysiące gromad otwartych z wieloma widocznymi różnicami w budowie setki mgławic, wiele ze szczegółami, spektakularne szczegóły jasnych mgławic setki galaktyk wraz z widocznymi szczegółami, wyraźne kształty i położenie kątowe dysków, widać ramiona spiralne widoczna struktura i budowa wielu mgławic planetarnych, duży wzrost kontrastu z filtrami mgławicowymi teleskop o tej średnicy już doskonale współpracuje z wąskopasmowymi filtrami np OIII widoczne subtelne szczegóły pozostałości po supernowych pod idealnie ciemnym niebem może pojawić się kolor w najjaśniejszych mgławicach planetarnych

Z racji wzrostu średnicy lustra teleskopu do średnicy wynoszącej ponad 30cm, obiekty widoczne są znacznie wyraźniej a szczegóły prezentują się w bardziej oczywisty sposób niż w przypadku teleskopów o średnicach 20 czy 25cm.

Z tego powodu obraz widziany w tak dużym teleskopie staje się podatny na wpływ zaświetlenia nieba światłem sztucznym, zanieczyszczenia powietrza oraz stabilność atmosfery (seeing), jak również na dokładność kolimacji optyki. Prosimy pamiętać o tych ograniczeniach i brać je pod uwagę w celu uzyskania optymalnych obrazów nieba w teleskopach 20cm i większych.

Światłosiła teleskopu wynosi f/5. Z tego powodu kluczowe jest używanie dobrej klasy okularów astronomicznych.

Obserwacje naziemneTeleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych.

Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego).

Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych.

Z racji tego, że montaż Dobsona umożliwia w prosty sposób sterowanie teleskopem w osiach pionowej i poziomej oraz posiada wysoką sztywność i redukuje wszystkie drgania, staje się możliwe obserwowanie samolotów na wysokościach przelotowych.

Więcej informacji
Kod SKUDO.SW-1304
ProducentSKY-WATCHER
EAN5902944114742
bron.pl Reviews with ekomi-pl.com
Więcej z SKY-WATCHER
bron.pl Reviews with ekomi-pl.com