latarka czołowa jak wybrać

 

Poruszanie się w terenie w nocy lub w ciemnych pomieszczeniach wiąże się z ryzykiem, które możemy zniwelować za pomocą latarki czołowej. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego akcesorium? Podpowiadamy.

Przeznaczenie latarki czołowej

Latarka czołowa to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy chcemy doświetlić okolicę, ale jednocześnie potrzebujemy, aby nasze ręce były wolne. Ma to szczególne znaczenie w opuszczonych budynkach, w górach, jaskiniach czy w lesie, gdzie niezwykle ważne jest utrzymanie równowagi czy eliminowania przeszkód terenowych. Ogromną zaletą latarki czołowej jest jej łatwy montaż - wystarczy umieścić ją na głowie i uruchomić. Z tego względu świetnie sprawdza się podczas uprawiania sportu, np. trekkingu czy jazdy na rowerze. 

Jaka latarka czołowa będzie najlepsza?

Przy wyborze odpowiedniej latarki czołowej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej moc, czyli to, z jak skutecznie będzie oświetlać otoczenie. Standardowe czołówki, dostępne już za 100-200 złotych mają moc od 100 do 200 lumenów, co będzie w zupełności wystarczające podczas wieczornego spaceru w górach czy trekkingu w znanej okolicy. To także dobry wybór dla wędkarzy, którzy raczej nie zmagają się z trudnym terenem, ale podczas nocnych połowów potrzebują jasno widzieć najbliższe otoczenie. 

Znajdziemy również znacznie mocniejsze modele, których jasność jest większa nawet dziesięciokrotnie. Przykładem może być latarka Nitecore HC33 o mocy 1800 lumenów i zasięgu 187 metrów. Należy jednak przy tym pamiętać, iż jasność przekłada się na szybsze zużycie baterii. Co istotne, latarka powinna mieć kilka trybów oświetlenia, tj. ma możliwość dostosowania mocy do warunków, w końcu nie zawsze musimy korzystać z maksymalnej jasności. 

Co za tym idzie, przed decyzją o zakupie należy sprawdzić, jak zasilana jest latarka czołowa i jak długo będzie działać na jednym ładowaniu lub zestawie baterii. W niektórych modelach znajdziemy możliwość ładowania latarki przez port USB, co w połączeniu np. z powerbankiem pozwala na szybkie doładowanie latarki w ciągu dnia. Wybór latarki pod tym względem zależy od jej przeznaczenia. Jeśli nie będziemy mieli dostępu do zewnętrznego źródła energii, to lepiej wybrać latarkę na baterie, aby uniknąć sytuacji, w której nie mamy możliwości naładowania latarki czy np. powerbanka, który ma ją zasilać. 

Zastanawiając się, jaka latarka czołowa będzie najkorzystniejsza, warto również wziąć pod uwagę jej wagę. Z założenia latarka powinna być lekka, ale w wypadku bardziej zaawansowanej latarki możemy spotkać modele z dodatkowym paskiem mocującym, który przechodzi od czoła do potylicy. Dzięki temu noszenie latarki przez wiele godzin nie wpływa negatywnie na komfort właściciela. 

Gdzie zakupić latarkę czołową?

Szeroki asortyment latarek czołowych w sklepie Hobby4Men sprawia, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Proponujemy latarki zarówno do niewymagających aktywności, jak i modele przystosowane do wielogodzinnego przebywania w trudnym terenie, gdzie możliwość doświetlania jest kluczowym aspektem bezpieczeństwa.