Lornetki myśliwskie - Na co zwrócić uwagę i jaką wybrać?

Lornetki myśliwskie to nieodzowne wyposażenie każdego myśliwego. Bez względu na to, czy jesteś początkującym łowcą, czy doświadczonym weteranem polowań, lornetka myśliwska jest niezbędnym narzędziem, które pozwala na dokładne obserwowanie zwierzyny i zapewnia większą szansę na sukces podczas polowania. W tym artykule omówimy na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki myśliwskiej oraz jakie modele warto rozważyć.

Lornetka myśliwska: Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę?

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze lornetki myśliwskiej, jest jej moc powiększenia i średnica obiektywu. Im większa liczba, tym większy obraz. Jednak należy pamiętać, że większe powiększenie oznacza również mniejsze pole widzenia oraz mniejszą jasność obrazu. Optymalne parametry to moc powiększenia między 8x a 10x oraz średnica obiektywu między 30 a 42 mm. Umożliwiają skuteczne obserwowanie zwierzyny na dalekich odległościach. Jednakże, im większe powiększenie, tym trudniej utrzymać stabilność obrazu, dlatego warto zwrócić uwagę na obecność stabilizatora obrazu.

Kolejnym ważnym aspektem jest jakość obrazu. Dobre lornetki myśliwskie oferują obraz o wysokiej jakości, co oznacza, że ​​posiadają powłoki antyrefleksyjne, które redukują odbicia światła i poprawiają ostrość obrazu. Warto zwrócić uwagę na rodzaj powłok - najlepsze lornetki myśliwskie posiadają powłoki FMC (fully multi-coated), które są najbardziej zaawansowane technologicznie.

Dobra lornetka myśliwska powinna być również wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak np. wbudowany kompas, stabilizator obrazu czy również wbudowany odległościomierz. Te funkcje mogą okazać się bardzo przydatne w trakcie polowań.

Dobra lornetka myśliwska na polowania

Bardzo ważnym czynnikiem jest wygoda użytkowania lornetki myśliwskiej. Ważne, aby lornetka była łatwa w obsłudze, dobrze leżała w dłoni i nie była zbyt ciężka. Dobra lornetka myśliwska powinna również posiadać regulowany mostek nosowy oraz okulary z odpowiednim rozstawem.

Innym ważnym czynnikiem jest wytrzymałość lornetki. Myśliwi często podróżują po terenie, a lornetki mogą ulec uszkodzeniu podczas wspinaczki, przejścia przez gęstwinę czy po prostu w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego ważne jest, aby lornetka była wykonana z trwałych materiałów i posiadała solidną konstrukcję.

Warto również zwrócić uwagę na odporność na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wilgoć czy pył. Sprawdź, czy lornetka jest wodoodporna, odporna na mgłę i posiada powłokę antyrefleksyjną. 

Lornetki myśliwskie nocne

Podczas polowania, myśliwi często pracują w różnych warunkach, które wymagają dodatkowego wyposażenia, aby móc skutecznie i bezpiecznie polować. Lornetki są niezbędne, jednak, gdy polowanie odbywa się w ciemności, standardowe lornetki mogą okazać się niewystarczające. Dlatego, w takich przypadkach, myśliwi powinni rozważyć zakup lornetki nocnej myśliwskiej.

Dzięki zastosowaniu specjalnego oświetlenia podczerwonego oraz trybu nocnego w lornetkach nocnych myśliwskich, myśliwi mogą bezpiecznie i skutecznie polować również po zmroku. Lornetki te są też wyposażone w dodatkowe funkcje, które umożliwiają obserwowanie zwierzyny z większej odległości oraz w trudnych warunkach atmosferycznych.

Warto pamiętać, że dobra lornetka nocna myśliwska jest zwykle droższa niż standardowe modele, dlatego warto dokładnie rozważyć, czy ich zakup jest konieczny.

Czemu nie warto oszczędzać na lornetkach?

Przy wyborze lornetki myśliwskiej bardzo ważna jest również jej cena. Zanim dokonamy zakupu, warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby oraz budżet, a następnie wybrać model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Niemniej jednak, zakup lornetki myśliwskiej może być inwestycją na długie lata. Wysoka jakość i zaawansowane funkcje to klucz do skutecznego polowania i obserwacji zwierząt. Tanie modele lornetek mogą wydawać się atrakcyjne ze względu na cenę, jednak często ich jakość i funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia.