Wypad w góry

Piękne widoki, cisza, spokój, zapach lasu, dźwięki natury, satysfakcjonujące zmęczenie, w piersi głęboki oddech, a na szczycie wiatr we włosach... To scenariusz udanego wypadu w góry. Piękna pogoda i żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Los niestety lubi płatać figle. Nie od dziś wiadomo, że góry są nieprzewidywalne. Warunki atmosferyczne mogą zmienić się nagle na gorsze, co często czyni podróż co najmniej nieprzyjemną, a nawet niebezpieczną.

Prawdziwych pasjonatów górskich wypraw nie zrażają jednak żadne trudności. Wymagająca wyprawa jest często niepowtarzalną okazją do pokonywania własnych słabości i doświadczania niezapomnianych przeżyć i wrażeń. Chcielibyśmy mieć swój udział w realizacji   Dlatego przygotowaliśmy listę niezbędnych rzeczy, które uczynią każdy wypad w góry bezpiecznym i przyjemnym. By był prawdziwą przygodą, do której często się wraca pamięcią.

Bielizna termoaktywna

Niska temperatura nie powinna mieć wpływy na obniżenie naszego poczucia komfort podczas pieszej wycieczki. A organizm nie powinien marnować cennej energii na próbę zwiększenia temperatury ciała. Niezastąpionym elementem garderoby każdego wielbiciela górskich wypraw jest bielizna termoaktywna. Głównym jej zadaniem jest zapewnienie komfortu cieplnego. W przypadku bielizny termoaktywnej jest on utrzymywany na niezbędnym, jednakowym poziomie. Produkowana jest ona z materiałów syntetycznych wzbogaconych o włókna typu QuckDry. Często wzbogacone są one w jony srebra, które niszczą strukturę komórki bakterii, dzięki czemu neutralizują te, które pojawiają się na skórze.

Bielizna termoaktywna

Dobrze dobrana bielizna termoaktywna powinna idealnie przylegać do sylwetki. Tylko wtedy spełni wszystkie swoje najważniejsze funkcje.

Link do bielizny termoaktywnej

Kurtki

Wybór odpowiedniej kurtki na wyprawę jest niezwykle ważny. To ona chroni nas przed deszczem, wiatrem i mrozem. W łagodniejsze pory roku i na krótkie wyprawy możemy się zdecydować na lżejszą kurtkę typu softshell. Dobierając odpowiednią pamiętajmy o tym, żeby nie krępowała ona naszych ruchów, była wygodna w transportowaniu (w razie, gdyby nie pojawiła się konieczność jej używania) oraz była wyposażona w kieszenie i schowki umożliwiające przechowywanie niezbędnych drobnych akcesoriów, do których powinniśmy mieć łatwy i szybki dostęp.

Jeśli natomiast nasza wycieczka odbywać się będzie podczas mroźnych dni musimy zaopatrzyć się w kurtkę, która będzie zarówno ciepła jak i wodoodporna. Nawet w deszczu nie może stracić swojej funkcji grzewczej. Pamiętajmy jak niebezpieczne dla zdrowia jest podróżowanie przemokniętym, gdy temperatura powietrza jest niska. Jak w przypadku kurtki przeznaczonej na cieplejsze dni, również zimowe kurtki muszą zapewnić nam komfort podróżowania. Nie mogą go utrudniać powodując trudności w poruszaniu się bądź transportowaniu ich.

Link do kurtek

Nakrycia głowy

Nasza głowa jest gorzej przystosowana do utrzymywania ciepła niż inne części ciała. Powodem tego jest brak tkanki tłuszczowej, która stanowi pewnego rodzaju izolację. Oprócz tego naczynia krwionośne, które się w niej znajdują nie reagują tak szybko na zmianę temperatury prze obkurczanie. Dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o to, by głowa była odpowiednio zabezpieczona przed zimnem.

Czapki i kominiarki w idealny sposób zabezpieczą naszą głowę przed nadmierną utratą ciepła. Ważne by były one naprawdę dobrej jakości, ze sprawdzonych materiałów. Powinny zagwarantować nam właściwą oddychalność oraz być przyjemne w dotyku.

Głowę chronimy jednak nie tylko przed chłodem. Równie ważne jest zabezpieczenie jej przed słońcem. Nadmierne oddziaływanie promieni słonecznych na skórę głowy może doprowadzić do przekrwienia opon mózgowych i mózgu. Czapka z daszkiem potrafi skutecznie ochronić przed nadmiernych wysuszeniem skóry oraz włosów, co może skutkować osłabieniem ich kondycji. Zabezpiecza również oczy przed oślepiającym słońcem.

Link do nakryć głowy

Rękawiczki

W chłodne dni nie możemy zapominać o zabezpieczeniu naszych dłoni. Gdy nie są chronione, to szybko ulegają ochłodzeniu i bardzo łatwo o odmrożenia. W dzisiejszych czasach dostępne są wygodne rękawiczki, które nie krępują naszych ruchów i z powodzeniem spełniają swoją funkcję ochronną.

Link do rękawiczek

Stuptuty

Nazwa pochodzi od francuskiego „stop tout”, co oznacza „zatrzymaj wszystko”. Ich zadaniem jest ochrona przed przedostawaniem się do butów śniegu, wody, wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz drobnych kamieni. Zakładamy je na buty oraz dolną część nogawki. Idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach pogodowych. Szczególną popularnością cieszą się wśród miłośników outdooru zimowego. Ale z powodzeniem sprawdzają się także podczas szaleństw na sankach. Dobrej jakości stuptuty uszyte są z materiałów, które zapewniają im wodoodporność i właściwą oddychalność.

Link do stuptuty

Jeśli zadbamy o każdą z wymienionych wyżej części garderoby, to możemy być pewni, że wycieczka będzie należeć do tych udanych. Po powrocie będziemy wspominać piękne widoki, zgrane towarzystwo i nowe doświadczenia. I zaczniemy planować kolejną podróż.