Termosy Esbit – testy w terenie

Od momentu wynalezienia przez Sir James Dewar’a, naukowca z Uniwersytetu protoplasty termosu, czyli butelki próżniowej minęło już 126 lat. Powszechnie znany obecnie termin termos, pochodzi od nazwy niemieckiej firmy Thermos Gmbh, która w 1904 roku wyprodukowała “próżniową butelkę” do celów komercyjnych. Od tego momentu, naczynie termiczne ze szklanym wkładem rozpoczęło dynamiczny podbój świata. Największy rozkwit termosowej branży, przypadł oczywiście na okres II wojny światowej. Thermosy na stałe zagościły na pokładach wojskowych samolotów, czołgów, stały się wiernym towarzyszem w okopach i bunkrach. W momencie zakończenie wojny, firma Thermos wraz ze swoimi naczyniami była już bardzo popularna w całym cywilizowanym świecie. Obecnie na rynku mamy ogromną ilość producentów i marek termosów, a do najbardziej popularnych w naszym kraju należą Tatonka, Coleman,Salewa oraz niemiecki Esbit, któremu poświęcę dzisiejszy wpis.

Esbit to niemiecka firma założona w 1935 roku, specjalizująca się w produkcji min. paliwa stałego, kuchenek turystycznych, sztućców składanych, naczyń do gotowania oraz termosów i kubów termicznych, czyli niemal całego zaplecza przydatnego w kuchni turysty. Jak przystało na pokolenie 40 latka, termos w moim życiu był obecny od zawsze, począwszy od dzieciństwa (obowiązkowy element wycieczek szkolnych), przez okres dojrzewania (obozy wędrowne, wypady w teren), skończywszy na dorosłym życiu (niekoniecznie przyjemne wizyty w szpitalu, w pracy zawodowej oraz podczas wychowywania dziecka). Posiadam kilka sprawdzonych modeli i nie pamiętam już ile zajechanych termosów stojących po dziś dzień w szafie, czekając na … no właśnie nie wiem ???? Termosy pomimo “zmniejszenia” i skomercjalizowania świata, nadal są powszechnie wykorzystywane i stanowią nieodłączny element wyposażenia turystów, podróżników, jednostek mundurowych i ratunkowych oraz wszystkich osób, których praca lub zajęcie wymaga po prostu rozgrzania się gorącym (czasem zimnym) napojem lub posiłkiem. Do moich ulubionych, sprawdzonych termosów należą, bardzo popularne na naszym rynku, produkty marki Esbit. Posiadam dwa modele, jeden o pojemności 0,350 ml przeznaczony wyłącznie do kawy, drugi w wersji 750 ml głównie na herbatę.

Do moich ulubionych, sprawdzonych termosów należą, bardzo popularne na naszym rynku, produkty marki Esbit. Posiadam dwa modele, jeden o pojemności 0,350 ml przeznaczony wyłącznie do kawy, drugi w wersji 750 ml głównie na herbatę.

Termosy Esbit Vacuum            

Taki podział (w moim odczuciu) ma proste uzasadnienie, nie lubię mieszać smaków i zapachów. Nawet po dokładnym wymyciu i czyszczeniu sodą, intensywny zapach kawy (zwłaszcza w starszym termosie) pozostaje, dlatego nie mieszam go z herbatą, jeden termos- jedna ciecz.
Wybór wielkości termosu, to sprawa bardzo indywidualna i zależna od naszych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że duży termos (napełniony w całości) będzie lepiej utrzymywać ciepło od mniejszego, zajmie także więcej miejsca w bagażu, o ciężarze nie wspominając. Za najbardziej optymalne, powszechnie uznaje się naczynie o pojemności około 700 ml, dzięki czemu takie pojemności naczyń najczęściej goszczą w mojej kolekcji. Mała “kawiarka” 350 ml, to w pewnym stopniu kaprys, jestem jednak zagorzałym kawoszem i bez czarnej smoły po prostu nie funkcjonuje :)

 

Cechy termosów Esbit

Termosy Esbit posiadają stalową konstrukcję, o podwójnych ściankach, pomiędzy którymi panuje niskie ciśnienie czyli tzw. próżnia techniczna. Dodatkowo wewnętrzne ścianki termosu pokryto cienką warstwą srebra o działaniu antybakteryjnym, co oczywiście nie uwalnia od ich mycia.
Abstrahując, do mycia wnętrza termosu polecam szczotkę zwykłą do butelek, a do likwidacji osadów z kawy i herbaty kuchenną sodę oczyszczoną, która jak za dotknięciem magicznej różdżki, przywraca wnętrze termosu niemal do fabrycznego stanu.
Od zewnątrz termosy Esbit (moje stare modele Vacuum) pokryte są czarną, matową farbą, dzięki której termosy pewnie leżą w ręku i co najważniejsze fajnie wyglądają.
Oczywiście z czasem, w wyniku obtłuczeń, farba odpryskuje oraz ulega wytarciu, co jedynie podkreśla, że sprzęt swoje już przeszedł i wiąże się z nim sporo wspomnień. Czarną kolorystykę ożywia pomarańczowe wykończenie klikanej zakrętki oraz kubeczków. W nowej ofercie niemieckiej marki Esbit dostępne są również termosy w kolorystyce białej, oliwkowej oraz w klasycznym, stalowym wykończeniu.
W zestawie oprócz termosu znajdują się dwa kubeczki i … dwa korki, czyli na bogato! Dwa kubki to naprawdę dobry pomysł, ciepłej herbaty (najlepiej z rumem) mogą napić się jednocześnie dwie osoby, zawsze to milej i raźniej 
Oprócz tradycyjnego, odkręcanego korka, w zestawie jest drugi wariant zamykania – korek z klikiem (automatyczny) do którego nie mam jednak przekonania, pomimo niewątpliwie dużej wygody i szybkości użycia jaką ze sobą niesie. Klasyczny korek z uszczelką silikonową jest na pewno bardziej trwały, łatwiej utrzymać go w czystości i suma summarum, poza uszczelką, nie ma się co w nim popsuć.
Podsumowując, esbity są miłe dla oka, fajnie leżą w łapie, na pewno również cieszą dodatkowe akcesoria, za które nie musimy płacić ekstra. Jeśli chodzi o dbałość i jakość wykonania, osobiście nie mam zastrzeżeń, poza usterką korka automatycznego… który chyba po prostu wyczuł, że go nie lubię 
W przypadku termosu najważniejszym parametrem, poza oczywiście jego pojemnością, jest długotrwałe utrzymywanie temperatury napoju. O termice naczynia decyduje staranność jego wykonania, spasowanie i jakość uszczelek oraz odpowiednie przygotowanie termosu.

Co zrobić żeby termos dobrze trzymał ciepło? Jest na to jeden sprawdzony sposób. Zawsze przed napełnienie termosu napojem właściwym, wlewam do niego wrzątek i zostawiam na kilka minut. Taka prosta procedura optymalizuje skuteczność termiczną termosu, a o to nam przecież chodzi.

Parametry termiczne każdego termosu można znaleźć zazwyczaj na stronie producenta. Są one podawane oczywiście w postaci szacunkowej, pomiary odbywają się również najczęściej w temperaturze pokojowej… co jest delikatnie mówiąc bez sensu.
Musimy pamiętać, że termos będzie inaczej utrzymywał ciepłotę w dodatniej temperaturze, a inaczej przy siarczystym mrozie, inaczej w stanie pełnym, inaczej po częściowym opróżnieniu.
Zazwyczaj jednak chodzi o to, by należyta ciepłota była utrzymana przez około 12 godzin, nie ma nic bowiem przyjemniejszego niż łyk zwykłej, osłodzonej herbaty po całym dniu trekkingu lub pracy na powietrzu, no może poza łykiem czarnej jak smoła kawy 
Esbity nigdy mnie nie zawiodły pod kątem utrzymywania temperatury. Nawet po 6-8 godzinach herbata jest na tyle gorąca, że muszę odczekać dłuższą chwilę, by nie poparzyć paszczy, a gorącą wodą z powodzeniem zalejemy i zaparzymy “pyszną chińską zupkę”. Tak wiem, że są niezdrowe, ale…rozsądek pryska gdy wkładam ją do pyska  Zdarzyło mi się również pijać herbatę, blisko po 24 godzinach od jej wlania do termosu, i choć nie była gorąca (była letnia) z radością popijałem nią kęsy chleba i konserwy turystycznej.

Co jest jeszcze fajnego w termosach Esbit? Odpowiedź znają wszyscy, zaje…fajna cena Esbit oferuje bowiem chyba najtańsze markowe termosy na rynku, pomijam brandowane termosy z supermarketu, które jedynie z nazwy spełniają swoją funkcję. Cena litrowego termosu Esbit Vacuum to około 100 zł. Wysoka jakość wykonania, dobre parametry termiczne, dodatkowe akcesoria w zestawie oraz poniekąd doskonała cena, to kluczowe przesłanki, które stoją za popularnością produktów tej marki na rodzimym rynku.

 

Test termosów Esbit

Nie miałem niestety czasu na przeprowadzenie jakiś zaawansowanych testów, dlatego postanowiłem w trybie przyspieszonym przedstawić realne parametry termosów Esbit. Do mojego eksperymentu użyłem termosów 0,75 L oraz 0,35 L. Po uprzednim „nagrzaniu” termosów, zalałem je wrzącą wodą i po prostu pozostawiłem na świeżym powietrzu (na kostce brukowej) bez osłony od wiatru. Temperatura powietrza wynosiła około 2-3 °C, duża wilgotność. Po 4 godzinach, dokonałem pomiaru, którego wyniki na mój gust były bardzo zadowalające.

Dane termiczne, test własny skrócony:
Temperatura wlanego płynu ~ 98 °C
Temperatura otoczenia ~ 2-3 °C
Zdolność do utrzym. temp po 4 h ~ 74 °C (0,35L) 85°C (0,75L)

Dane termiczne producenta:
Temperatura wlanego płynu ~ 98 °C
Temperatura otoczenia ~ 20 ± 2 °C
Zdolność do utrzym. temp po 6 h ~ 85 °C
Zdolność do utrzym. temp po 12 h ~ 75 °C
Zdolność do utrzym. temp po 24 h ~ 60 °C