WYPAD W GÓRY. NIEZBĘDNE AKCESORIA

Planując wycieczkę w góry nie powinniśmy zapominać o niezbędnych akcesoriach. Niektóre z nich uprzyjemnią podróż, a niektóre okażą się jedynym ratunkiem w trudnej sytuacji. Ciepła kawa z termosu. Widoki zapierające dech w piersiach podziwiane przez lornetkę. Droga odnaleziona za pomocą kompasu, oświetlona po zmroku przy pomocy latarki. Każda z tych rzeczy sprawi, że wyprawa będzie niezapomnianą przygodą, do której często będziemy wracać pamięcią.

Termos

Niezbędnym elementem ekwipunku każdego miłośnika wypraw w góry jest termos. Nie musimy chyba nikogo przekonywać, jak ważny podczas wyczerpującej podróży jest dostęp do ciepłego napoju bądź posiłku. Kawa, herbata, zupa? Na rynku dostępne są naczynia do transportowania i przechowywania ciepłych napoi, a także posiłków.

Ciepło utrzymywane jest w termosach dzięki prostemu zjawisku fizycznemu. Pomiędzy dwoma ściankami naczynia znajduje się przestrzeń z odessanym powietrzem. Dzięki takiej próżni ograniczone do minimum jest przekazywanie temperatury w układzie. Stanowi pewnego rodzaju izolację. W ten sposób nie dochodzi do wyrównania z temperaturą otoczenia.

Najważniejszą informacją podczas wyboru odpowiedniego termosu jest to, jak długo utrzymuje on temperaturę. Zależy to przede wszystkim od jego konstrukcji i materiałów, z których go wykonano. Najdłużej ciepło utrzymują naczynia o większej pojemności. Znaczenie ma również rodzaj nakrętki. Skuteczniejsze są te, które trzeba w całości odkręcić, by nalać ciepły napój. Najlepszej jakości produkty potrafią utrzymywać temperaturę nawet do 12 godzin.

Link do termosów

Latarka

Możemy zaplanować wyprawę w najdrobniejszych szczegółach. Opracować scenariusz i zagospodarować każdą minutę. Niestety z naturą nikt jeszcze nie wygrał i jeśli będzie chciała, to zapewni nam niespodzianki (pozytywne bądź negatywne), które wpłyną znacząco na tempo naszej wędrówki. Sami również możemy źle ocenić własną sprawność fizyczną. I nagle może się okazać, że ostatni etap podróży będziemy musieli pokonać w ciemnościach. Na taką ewentualność musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w latarkę.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru latarki? Przede wszystkim wartość lumenów. Im jest ona większa, tym mocniejsze jest światło. Ważna jest również jakość jej wykonania. Musimy pamiętać, że latarki używać będziemy nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Gdy będzie padał deszcz lub śnieg, gdy powietrze będzie wilgotne. Musi zatem posiadać pewną klasę wodoodporności. Powinna być również odporna na wstrząsy.

Ergonomiczny kształt i rozmiar również powinien zwrócić naszą uwagę. Latarka powinna wygodnie leżeć w dłoni i nie zawadzać podczas transportowania.

Link do latarek

Lornetka

Dla wielu miłośników górskich wypraw obserwowanie przyrody, podziwianie pięknych widoków to tak naprawdę sens wędrówki. Nie wszystkie uroki natury możemy obserwować z bliska. Przede wszystkim na bezpieczeństwo i ich dostępność. Wtedy niezbędnym okazuje się posiadanie pod ręką lornetki.

Wybierając odpowiednią lornetkę powinniśmy pamiętać, gdzie najczęściej będziemy z niej korzystać. Innymi parametrami będziemy się kierować, gdy będziemy chcieli ja wykorzystać do obserwacji wydarzeń sportowych czy koncertów, a innymi do obserwacji przyrody. Dlatego warto zwrócić na nie uwagę podczas zakupu. W celach turystycznych najlepiej sprawdzi się lornetka o powiększeniu od 8 do 10 razy i obiektywie o średnicy od 24 do 40 milimetrów. Podczas obserwacji przyrody świetnie sprawdzają się specjalistyczne lornetki myśliwskie.

Ważne jest również, by lornetka była przede wszystkim kompaktowa. Aby bez trudu można ją było transportować w plecaku bądź torbie.

Link do lornetek

Kompas

Podczas górskiej wyprawy może się nagle okazać, że nasza orientacja w terenie jest gorsza niż myśleliśmy. Będziemy potrzebowali pomocy w określeniu właściwego kierunku dalszej wędrówki. Nawigacja w telefonie może okazać się bezużyteczna. W górach jest mnóstwo miejsc, w których brakuje zasięgu lub jest on mocno ograniczony. W takich sytuacjach przydaje się kompas.

Kompas jest urządzeniem, które wskazuje magnetyczną północ. Jego działanie polega na ty, że umieszczony w nim magnes ustawia się wzdłuż linii pola magnetycznego ziemi. Przyczepiony jest on do igły pomalowanej z reguły na biało czerwone kolory. Strona czerwona wskazuje północ. Aby nadać igle stabilność pusta przestrzeń wewnątrz kompasu wypełniana jest często płynem na bazie alkoholu.

Turystyczne wykorzystanie kompasu to przede wszystkim sposób na zorientowanie mapy w terenie. W takich przypadkach zaopatrzyć się w kompas wygodny w transportowaniu i użytkowaniu oraz łatwy w odczycie.

Link do kompasów

Saperka

Podczas naszej wyprawy może zdarzyć się sytuacja, że trafimy na miejsce, w którym fragment szlaku będzie trudny do pokonania ze względu na zalegający na nim śnieg. Albo po prostu przysypie nam samochód. W takim przypadku niezawodna okaże się saperka. Jest to mała łopatka, najczęściej składana o prostokątnej lub zakończonej w szpic głowni. Dzięki niej będziemy mieć możliwość usunięcia niezbędnej do dalszej podróży nadmiernej ilości śniegu.

Wybierając odpowiednią saperkę warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których została wykonana. Jej wytrzymałość jej bardzo istotna. Ważne jest również, by jej transport nie utrudniał wędrówki. Powinna być kompaktowa i wygodna w użyciu.

Link do saperek